Panele podłogowe są znane są ze swojej uniwersalności bez względu na wybór pomieszczenia. Zakup paneli jest zwykle poprzedzony dokładnym rozeznaniem rynku w zakresie cen oraz wzorów. Powinniśmy pamiętać, że równie istotną kwestią jest zwrócenie uwagi na klasę ścieralności, decyduje ona o trwałości podłoża. Jest to bardzo istotny parametr szczególnie w miejscach wysoce użytkowych. Montażu paneli możemy podjąć się we własnym zakresie. Obniżamy w ten sposób ponoszony koszt związany z wynajęciem fachowca.
W sprzedaży znajdziemy panele podłogowe o różnych kolorach i wzorach. Pamiętając o klasie ścieralności możemy przystąpić do wyboru materiału z jakiego wykonane są panele. Można wyróżnić 4 główne typy paneli: drewniane, podłogowe klejone, okleinowe oraz podłogowe bezklejowe. Najwyższa cena obejmuje panele drewniane, które mimo wysokiego kosztu zakupu odznaczają się wysoką wytrzymałością i pięknem. Panele drewniane komponują się doskonale z wystrojem nowoczesnych budynków jak i tych bardziej klasycznych. Panele okleinowe złożone są z wierzchniej warstwy na bazie drewna bądź korka, a wierzchnia część uzupełniana jest lakierem zabezpieczającym przed ścieraniem. Panele bezklejowe z kolei to modele, które możemy wykorzystać bez użycia kleju. Możliwy jest wygodny demontaż jeżeli okazałoby się, że na jednym z etapów układania popełniliśmy błąd. To bardzo korzystne rozwiązanie dla początkujących monterów, którzy w odróżnieniu od paneli klejonych mają szansę na poprawienie montażu. Panele bezklejowe mają jednak podstawową wadę, są one narażone na rozsuwanie i powstawanie szczelin. Wada ta jednak występuje w przypadku niefachowego układania materiału, a nie jest cechą stałą.
Proces montażu paneli
Położenie paneli nie zajmuje wiele czasu, lecz jeśli nie wykonywaliśmy tego wcześniej to należy o właściwą technikę montażu. Panele podłogowe złożone są z części wpustowej oraz profilowanego wgłębienia z drugiej strony. Pozwala to uzyskać w pełni stabilne i trwałe połączenie ze sobą poszczególnych elementów. Znanym błędem jest instalacja w paneli od ściany do ściany przy jak najsilniejszym dopasowaniu. Powoduje to problem z rozjeżdżaniem się podłoża, a niekiedy tworzeniem dziwnych wybrzuszeń. Rozwiązaniem tego problemu jest użytkowanie listew przyściennych i profili przejściowych. Przed położeniem paneli podłoże pokrywa się folią paroizolacyjną, którą docina się i dociska w miejscach styku ze ścianą. Kolejna część to masa podkładowa, którą kładzie się odwrotnym kierunku do folii.
Jeśli chodzi o podłogę to nie ma specjalnych wskazań, podłoże powinno być jedynie równe i trwałe. Wyrównanie poziomu możemy sprawdzić przy użyciu poziomicy. Wszelkie nierówności należy załatać przy użyciu zaprawy, gdyż będą one miały wpływ na właściwości użytkowe podłogi z paneli. Równie istotny jest stopień wilgoci podłogi, który może mieć wpływ na pojawianie się „napuchniętych” miejsc w podłodze. Przyjmuje się, że wilgotność dla podłóg betonowych nie może być większa niż 2%, natomiast dla podłóg anhydrytowych jest to zaledwie 0,5%. Montaż paneli podłogowych należy rozpocząć od elementu umieszczonego piórem do ściany. Odstęp podłogi panelowej od ściany powinien wynosić około 10-15 milimetrów. Do cięcia paneli w miejscach wymagających obróbki należy użyć specjalnej wyrzynarki. Położenie pierwszego rzędu zaczynamy od jednej ze ścian. Panele łączymy ze sobą poprzez wpusty dbając o to, aby kąt nachylenia przy montażu wynosił około 70 stopni. Jeżeli pojawiły się jakieś niepełne łączenia to kontrolujemy je przy użyciu młotka gumowego, którym delikatnie dobijamy panel. Na samym końcu montujemy panele przycinane, w ten sposób unikniemy dodatkowej straty materiału. Wystającą po bokach folię przycinany nożykiem, następnie montujemy listwy przyścienne. Po wykonanym montażu należy odczekać przynajmniej 48 godzin przed korzystaniem z podłogi. Pozwala to panelom idealnie ułożyć się na swoim miejscu. Zobacz także: Jak pozbyć się rys z paneli.