Kominek to częste rozwiązanie w domach jednorodzinnych, które są często symbolem komfortu w postaci właśnie ciepła i pięknego widoku palącego się drewna. Taka ozdoba wnętrza pełni bardzo praktyczną rolę ogrzewania pomieszczeń, ale nie można zapominać jak ważne jest nasze bezpieczeństwo. Niekiedy zdarza się, że taka instalacja z biegiem lat zaczyna działać nieprawidłowo i trzeba ją będzie uszczelnić. Co może nam grozić w wyniku rozszczelnienia się konstrukcji?
Jeżeli o kominek i jego sprawność nikt nie dba lub system został źle zbudowany, możemy mieć do czynienia z dużym niebezpieczeństwem. Nieszczelności mogą się stopniowo zwiększać, wypuszczając tym samym duże ilości dymu do pomieszczenia z kominkiem. Wówczas dochodzi często do zatruć czadem, a niekiedy śmierci domowników, głównie ze względu na niewyczuwalny gaz powstały na skutek niepełnego spalania. Wiele osób może nie mieć świadomości, że nawet jeśli nie mają do czynienia z tlenkiem węgla to mogą mieć problemy z samopoczuciem i bólem głowy właśnie przez nieszczelności w kominku i dostawanie się do salonu popiołu, kurzu i roztoczy. Rozwiązań uszczelniających jest tak naprawdę kilka, poniżej przyjrzymy się tym najpopularniejszym.
Uszczelniacze w postaci taśmy
Jednym z rozwiązań zabezpieczenia miejsc takich jak drzwiczki w kominku, szyby, przewody kominowe są taśmy uszczelniające. Przy ich pomocy dobrze załatamy wszelkie nieszczelności. Trzeba pamiętać, aby wypierać taśmy wykonane z aluminium odpornego na działanie wysokich temperatur. Wewnątrz taśmy znajduje się specjalny klej, który przylega sztywno do wybranej konstrukcji. Taśmy możemy stosować zarówno w czasie budowy kominka lub po jego montażu i chęci dodatkowego zabezpieczenia lub też po wykryciu nieszczelności.
Uszczelniacze z włókna szklanego
Ten rodzaj jest wyjątkowo odpornym zabezpieczeniem kominka. Niektóre preparaty na bazie włókna szklanego wytrzymują temperatury rzędu 1000-1500 stopni Celsjusza. Dodatkowo materiał ten jest odporny na kurczenie i rozszerzanie się pod wpływem temperatury. Tutaj włókno szklane sprawdzi się w zasadzie przy każdym typie konstrukcji, zarówno przy cegle, metalu oraz ceramice. Tak uszczelniacz jest też gazoszczelny, o krótkim czasie obróbki. Wszystkie prace powinniśmy prowadzić fragmentami, gdyż materiał zasycha w ciągu kilku minut. Po aplikacji i uszczelnieniu wszystkich miejsc, fragment można pomalować farbą w dowolnym kolorze. Nasze prace będą wówczas praktycznie niewidoczne. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że z ponownym rozpaleniem kominka należy poczekać od momentu instalacji włókna szklanego przez około 2-3 dni.
Uszczelki oraz sznury kominkowe
Tutaj do produkcji tych dwóch rodzajów uszczelniaczy stosuje się włókno szklane. W odróżnieniu od poprzedniego rodzaju nie są one tak polecane ze względu na trwałość. Materiał jest co prawda odporny na działanie temperatury, nie przepuszcza gazów, ale do ich dobrego przyczepienia konieczny jest zakup kleju. Wysokie temperatury panujące w kominku przez długi czas będą odkształcać zarówno uszczelki, jak i sznury kominowe. Warto więc pamiętać, aby wymiany materiałów dokonywać wraz z wymianą szkła kominkowego. Tutaj w przypadku uszczelek czas oczekiwania na ponowne rozpalenie pieca wynosi zaledwie 14 godzin, ale dużo więcej czasu spędzimy przy próbie montażu i uszczelniania miejsc w kominku. Zobacz także: czy warto położyć gładź ognioodporną?