Parapety zewnętrzne i wewnętrzne granitowe, mdf, PCV, drewniane.

W tym artykule przyjrzymy się nie tyle próbom wyboru najlepszego parapetu do naszego domu, mieszkania lub biura, ale kwestiom związanym z odpowiednim montażem. Przedstawimy proste wskazówki, które umożliwią instalację wybranego rozwiązania sprawnie i bez popełniania błędów w sztuce budowlanej. Pozwoli to raz na zawsze uporać się z problemami występującymi wśród majsterkowiczów, którzy po raz pierwszy montują parapety zewnętrzne lub wewnętrzne. 

Parapet stanowi ważną część każdego domu lub mieszkania. Wewnątrz sprawdzi się jako miejsce do postawienia kwiatów doniczkowych lub ozdób. Zewnętrzny parapet będzie chronił nas przed podciekaniem wody do wnętrza budynku. Prawidłowe osadzenie będzie zależało od naszej wprawy, ale też warunków pogodowych, mogą one odgrywać duży wpływ na późniejszą trwałość takiej instalacji.

1. Parapet zewnętrzny. Ten rodzaj parapetu warto wykonać już na etapie ocieplania budynku, co pozwala zaoszczędzić czas potrzebny na montaż. Część fachowców jest zdania, że montaż parapetu powinien być wykonany jako ostatnia czynność wykończeniowa. W praktyce takie podejście nieco zaprzecza wygodzie, gdyż musimy wówczas przycinać tynk i dokonywać poprawek zajmujących dodatkowo sporo czasu. Przed przystąpieniem do działania powinniśmy pamiętać o zabezpieczeniu parapetu parapetu kilkoma warstwami folii oraz taśmą. Złym pomysłem będzie instalacja parapetów w czasie niekorzystnych warunków pogodowych. Często zdarza się tak, że kończąca się budowa domu wypada w miesiącach tuż przed zimą. Możemy mieć wtedy poważny problem, gdyż zalegająca woda pod parapetem montowanym w wilgotnych warunkach może zamarzać, co ostatecznie doprowadzi do pękania elewacji wokół i konieczności podjęcia działań naprawczych. Warto więc wybrać porę wiosenno-letnią na przeprowadzenie montażu parapetów.

2. Parapet wewnętrzny. Tutaj w zasadzie powinno być łatwiej jeżeli chodzi o montaż, ale pamiętać należy o odpowiednim wyborze materiału z jakiego wykonano parapet, a także rodzaj tynku. Najłatwiej osadzimy parapety wykonane z drewna, które można wykonać już po ukończeniu ścian wewnątrz budynku. Wystarczy tylko wyrównać powierzchnię i osadzić na miejscu parapet. Praca przebiega bardzo sprawnie w przypadku posiadanie tynków gipsowych. Niestety przy innych materiałach sprawa nieco się komplikuje, gdyż najpierw powinniśmy wykonać mocowanie, zanim jeszcze zaczniemy pokrywać ściany. Wynika to z prostego faktu, że wszelkie błędy będą wymagały poprawek i nasza praca przy pokrywaniu ścian pójdzie na darmo. Usuwanie tynku i ukrywanie łączeń będzie wymagać od nas czasu i dodatkowej pracy. Bez względu na wybór materiału i budowę ścian, parapet podobnie jak wcześniej zabezpieczamy folią i taśmą malarską. Dzięki temu nasza powierzchnia nie będzie się brudzić. Popularnym błędem jest zbyt szybkie nakładanie folii tuż po ukończeniu montażu, wówczas może się ona przykleić do warstwy pianki montażowej lub kleju.

Nasza rada jest taka, aby wszelkie zmiany parapetów wykonywać przy podjęciu się dużego remontu domu lub mieszkania. Nie jest to proste zadanie i za wszelkie błędy w tym zakresie przyjdzie nam zapłacić dodatkowym stresem i dużą ilością czasu na wykonanie poprawek. Warto więc już na etapie budowy domu lub remontu lokalu zadbać o fachowy montaż parapetów zewnętrznych lub wewnętrznych.