Remont dachu płaskiego niewentylowanego oraz jego modernizacja.

Niegdyś płaski dach cieszył się dużą popularnością, dziś coraz rzadziej wykonuje się tego typu konstrukcje. Jest co prawda moda na nowoczesne budynki przypominające swoim wyglądem połączone kontenery, jednak częściej napotkamy na płaski dach w starych domach. Jeżeli jesteśmy posiadaczem takiego domu lub go kupiliśmy to musimy pamiętać, że konieczne będą okresowe przeglądy, remonty i modernizacja. Wszystko to jest związane z samą konstrukcją, nieco bardziej podatną na powstawanie zawilgoceń wewnątrz domu. 

Dach wentylowany

Zanim jeszcze przystąpimy do remontu naszego dachu warto najpierw dokładnie obejrzeć całą strukturę dachu. Jest to o tyle łatwe, że na płaskiej powierzchni łatwiej jest się nam poruszać i odnaleźć nieszczelności i ubytki powstałe na przestrzeni lat. Większość drobnych napraw po ustaleniu miejsca przeciekania wykonamy we własnym zakresie. Jednak samo ocieplenie powinniśmy zlecić fachowcowi, który dokładnie oceni stan naszego dachu i wybierze najlepsze rozwiązanie na lata. Jeżeli chodzi o dach wentylowany to musimy wiedzieć, że posiada on między stropem, a dachem szczelinę umożliwiającą odpowiednią cyrkulacje powietrza. Dzięki temu dużo łatwiej jest zachować odpowiednie odprowadzanie ciepła i wilgoci z budynku. Sam remont dachu wentylowanego składa się najczęściej z dwóch etapów: ewentualnej wymiany poszycia oraz ocieplenia od wewnątrz. Problem w starszych konstrukcjach jest taki, że zastosowany niegdyś materiał nie spełnia już swoich funkcji. Przez dach zaczyna uciekać ciepło z domu, powstają też mostki termiczne. W celu ponownego zabezpieczenia połaci dachowej wykorzystuje się często ocieplenie z wełny mineralnej o gęstości od 20 do 35 kg na metr sześcienny. Możemy też skorzystać ze specjalnego granulatu na bazie wełny lub celulozy, który jest aplikowany przy pomocy specjalnego urządzenia. Posiadacze starego domu mogą oprócz dachu zająć się remontem całego budynku, pisaliśmy o tym tutaj.

Dach niewentylowany

Ocena uszkodzeń będzie tu wyglądała identycznie jak w przypadku dachu wentylowanego. Nieco inaczej wygląda tu samo umiejscowienie izolacji, gdyż jest ono mocno przytwierdzone do ocieplenia budynku. Taka konstrukcja wymaga wprawnego oka przy wszelkich próbach naprawy i diagnozy. Remont całej połaci dachowej będzie polegał na całkowitym usunięciu dotychczasowego materiału. W starszych konstrukcjach dachów niewentylowanych wykorzystywano często żużel lub gruz. Tutaj możemy się pokusić o wybór nowego materiału w postaci czy to płyt styropianowych, z wełny mineralnej lub też płyt na bazie poliuretanu. Tak przygotowana warstwa bez względu na wybrany materiał powinna mieć minimum 20-25 cm. Warto podpytać fachowca co będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem, gdyż nowoczesne metody umożliwiają łączenie w ramach jednej konstrukcji płyt styropianowych i pianki. Jeśli chodzi o prace naprawcze dla dachów płaskich pokrytych papą to tutaj nie warto bawić się w półśrodki. Wynika to z nietrwałości materiału wykonanego z lepiku lub smoły. Stosowanie łatek dla uszkodzeń kończy się koniecznością ciągłego doglądania, które podobnie jak w przypadku łatania dróg nie jest na dłuższą metę skuteczne. Wówczas szukajmy innych nowoczesnych rozwiązań przy wykonaniu poszycia. Na rynku znajdziemy wiele interesujących rozwiązań np. położenie folii z polichlorku winylu i ułożenie dachówki. Jedyne o czym należy pamiętać przy dachu niewentylowanym to konieczność zastosowania paroizolacji. Pozwoli to uniknąć zawilgoceń, które powstają w wyniku braku wymiany powietrza.

Prace blacharskie

Wszelkie uszkodzenia blachy na dachach możemy uszczelnić na krótki we własnym zakresie. Na dłuższą metę przyda się specjalistyczna pomoc dekarza. Usunie on wszelkie usterki w obu rodzajach dachów. Może też zalecić nam montaż specjalnych kominków odpowietrzających, które w przypadku dachów niewentylowanych mogą okazać się doskonałym rozwiązaniem. Taka wentylacja odprowadzi ciepło na zewnątrz domu, dzięki czemu unikniemy problemów z zawilgoceniami.