Planując renowację podniszczonego domu należy wziąć pod uwagę ważny czynnik jakim jest zaplanowanie budżetu. Dobre rozplanowanie prowadzonych prac i wcześniejsza wycena materiałów pozwolą spokojnie przeprowadzić remont krok po kroku. Musimy pamiętać, iż wybór technologii wykorzystanej do prac może znacząco wydłużyć czas podejmowanych działań naprawczych, ale też zmusić nas do wezwania na miejsce fachowca, a to kosztuje. Co więc zrobić, aby obyło się bez niespodzianek?
Jeżeli remont będziemy wykonywać sami to zaoszczędzimy na robociźnie, czeka nas jednak wybór odpowiednich materiałów. Wówczas trzeba podjąć decyzję na czym dokładnie nam zależy. Zanim cokolwiek zrobimy warto wiedzieć, czy na podłodze będą nowe panele, czy będziemy chcieli usunąć ściankę działową między pomieszczeniami, czy może zależy nam wyłącznie na malowaniu. Od tych decyzji zależne będą koszty, a mogą się one zwiększyć i to znacznie jeśli remont będzie wymagał poważnej ingerencji w strukturę domu. Wówczas same odpady mogą wymagać od nas wynajęcia firmy lub kontenera w celu pozbycia się wszystkich nieczystości. Ewentualne koszty najłatwiej jest ocenić na podstawie wizyty w sklepie oraz spisania cen potrzebnych nam produktów. Nie zawsze taniej oznacza lepiej, więc jakość materiałów czasem należy przedłożyć poza nasz budżet. Jeśli rzecz jasna zakładamy możliwość droższego remontu. Pierwsze informacje na temat cen poszczególnych prac i materiałów możemy uzyskać od najbliższych. Nasze otoczenie w postaci znajomych, kolegów z pracy oraz rodziny może być cenną grupą informacyjną. Jeżeli ktoś wykonał niedawno remont to będzie wiedział ile to dokładnie kosztuje. W tym miejscu uzyskamy też opinie o fachowcach, którzy zajmują się poszczególnymi pracami. Ponadto dowiemy się o możliwych niespodziankach, które staną na naszej drodze, a za które trzeba będzie zapłacić. Zdecydowanie łatwiej będzie nam odnowić posadzkę w budynku jeżeli jest ona betonowa.
Kartka, długopis i wyliczenia
Jeżeli mamy już podstawowe informacje to czas na rozpisanie wyposażenia domu, które będzie wymagało renowacji. W przypadku podłóg istotne będzie wyliczenie dokładnej powierzchni, umożliwi to ocenę ilości niezbędnych materiałów oraz późniejszą cenę wszystkich płytek lub paneli. Dużym ułatwieniem w dzisiejszych czasach jest internet, gdzie znajdziemy ceny podstawowych materiałów budowlanych w różnych marketach. Możemy wtedy porównać różne rozwiązania i wybrać ofertę najbardziej dla nas korzystną, czyli mieszczącą się w budżecie. W tym miejscu musimy pamiętać, że oprócz materiałów konieczny będzie zakup akcesoriów niezbędnych do montażu. Część z nich możemy mieć w domu, ale z pewnością konieczne będzie dokupienie niektórych narzędzi.
W przypadku miejsc takich jak okna i drzwi zapewne nie podołamy instalacji ich we własnym zakresie. Wówczas niezbędne okaże się wezwanie fachowca, który wyceni swoją usługę na miejscu. Pozwoli to doliczenie kosztu wstawienia okien i drzwi do naszego pierwotnego budżetu. Dopiero po podjęciu wszystkich powyższych działań możemy spokojnie usiąść na kanapie i ocenić, czy jesteśmy w stanie przeprowadzić wszystkie zaplanowane prace w danym czasie, czy może konieczne będzie wykonanie tylko niektórych z nich. Nawet jeśli najlepiej zaplanujemy swój budżet, do kwoty początkowej jaką chcemy przeznaczyć warto dodać nieco więcej środków pieniężnych. Niespodzianki mają to do siebie, że potrafią pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie. Wówczas będziemy już na nie przygotowani.