Szukając dobrego rozwiązania do naszej szlifierki kątowej, pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę jest właśnie tarcza. Na rynku znajdziemy wiele różnych typów sprawdzających się w określonych zastosowaniach. Warto się więc zapoznać z wiedzą zawartą w tym artykule, to z pewnością ułatwi w przyszłości zakup odpowiedniego rozwiązania.
Tarcza diamentowa jest zwykle wykonana na bazie stali bądź stopu metali. Wierzchnia warstwa krawędzi jest specjalnie wzmocniona przy pomocy sproszkowanego, syntetycznego diamentu przylegającego ściśle do metalowego tworzywa tarczy. Taki pył jest dodatkowo utwardzony przy pomocy lutownicy lub procesu zgrzewania. Zyskujemy w ten sposób silną strukturę o szerokim zastosowaniu. Wyróżniamy dwa typy tarcz: tarcze segmentowe ze szczelinami oraz bez szczelin. Modele ze szczelinami charakteryzują się bardzo dobrą stabilnością w czasie pracy. Ich wykorzystanie jest możliwe w przypadku obróbki lekkiego betonu, cegieł, czy dachówki. Natomiast tarcze segmentowe bez szczelin określane często jako „turbo” mogą być wykorzystane do wielu różnych zadań. To bardzo uniwersalna konstrukcja, która przy pomocy ostrzy może służyć do działań praktycznie na każdym materiale. Jeśli chodzi u zużycie to bezapelacyjnie wygrywają tu tarcze segmentowe szczelinowe, gdyż przy częstym korzystaniu niszczą się dużo później.
Inny podział tarcz diamentowych określa ich zastosowanie, a dokładniej warunki pracy. W sprzedaży znajdziemy tarcze do cięcia na sucho oraz na mokro. Wbrew pozorom nie chodzi wcale o pracę w zawilgoceniu, a o charakterystykę użytkowania wynikającą z konstrukcji urządzenia. W przypadku tarczy do cięcia na sucho konieczne jest robienie krótkich, kilkuminutowych przerw umożliwiających schłodzenie. Ponadto w czasie prowadzenia wielu prac dużo łatwiej jest o uszkodzenie, dlatego tak istotne jest w tym wypadku dobranie materiału o wysokiej jakości. Jeśli chodzi o tarcze do cięcia na mokro to tutaj sprawa wygląda inaczej, urządzenie chłodzone jest cieczą więc nie ma potrzeby tak częstego robienia przerw. Tarcza nie nagrzewa się szybko i umożliwia dłuższą i ciągłą pracę.