Wykwity na klinkierze – przyczyny i usuwanie.

Mimo, iż sprzedawcy w sklepie będą zapewniać o odporności cegieł klinkierowych na wszelkiego rodzaju zabrudzenia to praktyka pokazuje co innego. Prawdą jest, że wykwity solne nie wpływają negatywnie na strukturę materiału. Mogą też same znikać po ulewnym deszczu, jednak tylko wtedy, gdy powierzchnia nie jest ciągle narażona na działanie wilgoci. 

Podstawową przyczyną pojawienia się wysoleń jest woda, która już na etapie budowania konstrukcji może mieć wpływ na późniejsze występowanie tego zjawiska. Powinniśmy zawsze wybierać półsuchą zaprawę, podobnie ze spoinami zawierającymi możliwie jak najmniejszą ilość wody. Błędem jest tu zbyt wczesne kładzenie materiałów zanim zaprawa murarska zdąży dobrze wyschnąć. W celu uniknięcia wykwitów ważne jest także zadbanie, aby rdzeń dla słupków z klinkieru nie posiadał w swojej strukturze zbyt dużych ilości wody. Dobrym zwyczajem jest oddzielenie konstrukcji z klinkieru od fundamentów. Można to zrobić przy pomocy hydroizolacji na bazie folii PCV lub papy. Murowanie klinkieru to ważny etap, w czasie którego należy zrezygnować z zapraw na bazie wapna.

Co zrobić w sytuacji pojawienia się wykwitów?

Jeżeli jednak konstrukcja klinkierowa już stoi, a my mamy problem z występowaniem wysoleń to możemy podjąć się usuwania zabrudzeń we własnym zakresie. W tym celu powierzchnię można umyć przy pomocy gąbki lub szczotki oraz niewielkich ilości wody. Sprawdzi się to w przypadku niewielkich zabrudzeń, inaczej sprawa wygląda w sytuacji wykwitów wapiennych. Do ich usunięcia konieczny będzie zakup specjalistycznego preparatu. Zwykle dokonuje się mycia przy jego pomocy powierzchni, a cały proces powtarza się kilkukrotnie. Bardzo skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie impregnacji na bazie preparatów z silikonem. Dzięki nałożeniu takiej warstwy, powierzchnia staje się znacznie mniej nasiąkliwa. Minusem rozwiązania może być błyszcząca warstwa, która nie każdemu będzie odpowiadać. Taki proces należy powtarzać co 5-6 lat, a sam proces najpierw przeprowadzamy na niewielkim fragmencie klinkieru, aby nie być zaskoczonym efektem. Należy też regularnie obserwować ubytki w spoinach, które są nieuniknione wraz z wiekiem. Jeżeli się pojawią, trzeba niezwłocznie uzupełnić wszelkie szczeliny. Zobacz także: Remont dachu płaskiego niewentylowanego oraz jego modernizacja.